دعوا بخش جدایی ناپذیر بازی های کودکانه است. گاهی فقط یک جر و بحث مختصر است و گاهی هم به یک جنگ تمام عیار تبدیل می شود. دعوا بر خلاف ظاهرش زیاد هم چیز بدی نیست. کودک هنگام دعوا می فهمد دیگران سلیقه های متفاوتی دارند و قرار نیست همه چیز به میل او باشد. او در مقابل حریفی قرار می گیرد که اصلاً از خواسته اش کوتاه نمی آید. او زور گویی دیگران را تجربه می کند و برای مقابله با آن فکرش را به کار می اندازد و…

وظیفه والدین هنگام دعوا کردن کودکان چیست؟
۱- بهتر است تا وقتی کار به زد و خورد جدی و خطرناک کشیده نشده است وارد معرکه نشویم. بچه ها در این لحظات در حال یادگیری درسهای بزرگی برای زندگی و آینده خودشان هستند. پس آنها را در کلاس درسشان تنها می گذاریم و از دور زیر نظر می گیریم.

۲- اما اگر کار به خشونت کشیده شد باید بچه ها را از هم جدا کنیم تا آرام شوند. بچه ها بر خلاف ما بزرگترها اختلافات را زود فراموش می کنند و ساعتی بعد بدون اینکه کینه ای به دل داشته باشند دوباره مشغول بازی می شوند. پس هیچ نیازی به شناسایی مقصر و محکوم کردنش نیست اگر چه این کار عادلانه تر به نظر می رسد اما در دنیای کودکان فقط مسئله را پیچیده تر می کند.

۳- وقتی فرزند خردسال شما کودک دیگری را کتک زد فوراً آن کودک را در آغوش بگیرید و نوازش کنید. با این روش فرزند شما احساس می کند بخشی از توجه شما را به خاطر کاری که انجام داده از دست داده است.

۴- بچه های خشن و پرخاشگر را باید با تذکر جدی از فرزندتان دور کنید تا جرأت نکند آسیبی به فرزند شما برساند. در صورت امکان مشکل را با پدر و مادرش یا مربیان مهد و مدرسه مطرح نمایید.

پیروز باشید
سید مهدی خدایی

رسانه آموزشی نمره بهتر

اکثر افرادی که من می شناسم که به عکاسی خیابانی علاقه مند هستند، دوست ندارند از غروب خورشید و مناظر عکس بگیرند. افرادی که من می شناسم که دوست دارند از گل ها عکس بگیرند، دوست ندارند از مردم عکس بگیرند. عکاسانی که دوست دارند به صورت تک رنگ عکاسی کنند، به طور کلی عکاسی رنگی را دوست ندارند (و بالعکس).

هدف:

از طریق روند حذف کردن، کشف کنید که چه کسی هستید. با سبک عکاسی خود نیز به همین شیوه رفتار کنید.

از چه چیزی دوست ندارید عکس بگیرید؟ از آن عکس نگیرید – از نقطه مقابل آن عکس بگیرید.

۳۴
به مدت یک هفته عمدا سعی کنید عکس های بد بگیرید

یکی از بزرگترین موانع در عکاسی ما این است که همیشه سعی می کنیم عکس های واقعا خوب بگیریم. اما به ندرت پیش می آید که عکس های خوب بگیریم.

بنابراین، این طرز فکر را وارونه کنید: سعی کنید به مدت یک هفته عمدا «عکس های به درد نخور» بگیرید. از شر افکاری مانند ترکیب بندی، کادربندی، و نورپردازی خوب خلاص شوید. تنها از هر چیزی که به نظرتان جالب است، عکس های بد بگیرید.

از قلب، روح و غرایز خود پیروی کنید. فقط کلیک کنید. بیش از حد فکر نکنید.

سپس بعد از یک هفته، ببینید آیا در عکاسی خود احساس رها تری می کنید، و خلاقیت کمتر به «بن بست» رسیده؟ آیا کمتر خودتان را جدی می گیرید؟ آیا بیشتر به شما خوش می گذرد؟

هدف:

کمال گرایی ما را نابود می کند. به دنبال ایجاد عکس های «خوب» باشید. و به منظور انجام این کار به خودتان اجازه دهید که عکس های بد بگیرید.

۳۵
وب سایت نمونه کارهای شخصی خودتان را راه اندازی کنید

اگر می خواهید در مورد عکاسی خود جدی تر باشید (و شما را بیشتر جدی بگیرند)، یک وب سایت نمونه کارهای عکاسی بسازید. آدرس این وب سایت می تواند FirstnameLastnamePhoto.com (یا بهتر از آن، FirstnameLastname.com) باشد.

وب سایت عکاسی شخصی خود را بسازید، و ۳ تا از بهترین پروژه های خود را در آن قرار دهید (هر پروژه را به ۱۰ مورد از بهترین عکس های خود محدود کنید). به این ترتیب، قادر خواهید بود بیشتر در مورد پروژه های بلند مدت فکر کنید، به جای این که تنها با آپلود یک عکس (تصادفی) در هر روز، در جنون شبکه های اجتماعی گرفتار شوید.

هدف:

هنگامی که از دنیا می روید، چه نوع مجموعه کاری می خواهید از خود به جای بگذارید؟ آیا واقعا فکر می کنید که پروفایل شبکه های اجتماعی شما بعد از این که خدایی نکرده فوت کردید وجود خواهد داشت؟ آیا کسی دیگر به آنها نگاه خواهد کرد؟

داشتن یک وب سایت (به جای تنها داشتن شبکه های اجتماعی) بهتر است، اما بهترین حالت نیست.

تصمیم بگیرید یک یا چند مجموعه کار ایجاد کنید، و سپس آنها را به صورت کتاب منتشر کنید.

۳۶
در یک کارگاه عکاسی شرکت کنید

من فکر می کنم کارگاه های عکاسی عالی اند، چون یک «میانبر» در یادگیری و آموزش شما هستند.

در یک کارگاه، اغلب در عرض چند روز یا یک هفته، شما یک منبع اطلاعات گلچین شده از مربی خود به دست می آورید.

من شخصا فکر می کنم که کارگاه های عکاسی خیلی بیشتر از آموزشگاه های عکاسی «ارزش پول خرج کردن» دارند. و همچنین بسیار کوتاه تر، متمرکزتر، و عملی تر هستند.

یک کارگاه عکاسی در زمینه موضوعی که به آن علاقه دارید پیدا کنید. من می دانم که شما پولتان را بر روی آموزش خود سرمایه گذاری می کنید، که همیشه یکی از بهترین سرمایه گذاری ها برای پولتان است.

هدف:

اگر آموزش عملی در زمینه عکاسی می خواهید، یا هر گونه سوالی دارید، در یک یا دو کارگاه عکاسی شرکت کنید.

۳۷
به مدت یک روز تنها از حرکات دست عکس بگیرید

من فکر می کنم که عکس های خوب معمولا دو چیز دارند: ۱) ترکیب بندی خوب و ۲) احساسات خوب.

همه ما می دانیم چطور ترکیب بندی های بهتر ایجاد کنیم. اما تعداد کمی از ما می دانیم چطور احساسات را ثبت کنیم.

یک راه عملی برای ثبت بهتر احساسات، ثبت حرکات دست ها و زبان بدن سوژه است.

بنابراین یک روز کامل، هیچ کاری جز عکاسی از حرکات دست جالب افراد انجام ندهید. پس از آن، به عکس های خود (با حرکات دست آنها) نگاه کنید، و ژست دست ها را تقلید کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا به لحاظ عاطفی با سوژه های خود ارتباط برقرار کرده و با آنها همدل شوید.

هدف:

عکس های افرادی که تنها راه می روند (و هیچ کاری با دست هایشان انجام نمی دهند) معمولا کسل کننده است. حرکات دست بسیار پویاتر، جالب تر، و احساسی تر هستند.

بخش زیادی از برقراری ارتباط مبنی بر زبان بدن و حرکت دست است. عکس ها صامت هستند و حرفی نمی زنند. اما حرکات دست ها حرف می زنند.

نتیجه گیری

امیدواریم که این ۳۷ تمرین عکاسی به الهام بخشیدن و پیشرفت عکاسی شما کمک کنند. با انگیزه ماندن در عکاسی سخت است، اما بدانید که عکاسی یک مسابقه نیست. عکاسی یک سفر شخصی برای خودتان است. شما باید وقت بگذارید، از روند کار لذت ببرید، و از طریق عکاسی خود معنا پیدا کنید.

پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment